Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Grzegorz Rosiek   Druga młodość agroturystyki!
3

Druga młodość agroturystyki!

  Coraz częściej turyści decydują się  na zmianę dotychczasowego planowania podróży i spędzania wolnego czasu. Ulice  miast zamieniają na polne lub leśne drogi. Wizytę  w restauracji zastępuje śniadanie na trawie a podziwianie miejskiej architektury ustępuje miejsca pięknej, otaczającej naturze.

Wnętrze Siedliska Oycowizny
Fot. Marika Masłowska 
https://www.instagram.com/siedlisko_oycowizna/

  Według danych GUS liczba turystów korzystających z kwater agroturystycznych w pierwszym półroczu 2015 wynosiła 46,5 tys. W analogicznym okresie w roku 2014 z tego typu obiektów skorzystało 42,5 tys. osób , co wskazuje na wzrost zainteresowania tego typu formą turystyki. Należy jednak pamiętać, że pierwsza połowa roku nie obejmuje dwóch wakacyjnych miesięcy, lipca i sierpnia , w których rośnie znaczenie tej bazy noclegowej. Podane wartości uwzględniają obiekty posiadające 10 lub więcej miejsc noclegowych.

   W ujęciu rocznym największy wzrost liczby udzielonych noclegów w obiektach turystycznych w 2015 roku wystąpił w kwaterach agroturystycznych (452,1 tys.) w porównaniu do 2014 roku (384,8 tys.). Podobną tendencję zaobserwowano również dla kempingów i pól biwakowych. To pokazuje znaczenie agroturystyki bowiem udany wypoczynek zapewnia czyste środowisko pozbawione czynników powodujących stres oraz zwyczajne spotkanie z naturą.

krajobraz
Fot. Marika Masłowska  https://www.instagram.com/siedlisko_oycowizna/

  Agroturystyka pozwala na bliższe poznanie kraju, dostrzeżenie jego zasobów oraz  daje możliwość doświadczenia życia na wsi. Jest czymś więcej niż formą turystyki. Gospodarstwa agroturystyczne inicjują różnorodne działania w zakresie ochrony środowiska oraz dziedzictwa kultury polskiej ziemi.

kotka
Fot. Marika Masłowska https://www.instagram.com/siedlisko_oycowizna/

  Obok konwencjonalnych gospodarstw oferujących tradycyjne dobra polskiej wsi  znajdują się także gospodarstwa zajmujące się edukacją ekologiczną jak również prowadzeniem warsztatów, pozwalających turystom zapoznać się m.in. z podstawami produkcji roślinnej a nawet produkcji wina.

   Z bogatą ofertą  agroturystyczną można zapoznać się na stronie  Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne" www.agroturystyka.pl oraz bezpośrednio w lokalnych stowarzyszeniach agroturystycznych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również odbywające się z roku na rok  targi agroturystyczne podczas, których gospodarze mogą zareklamować swoje gospodarstwa i regionalne produkty.

Źródła:

  • http://www.agroturystyka.pl/
  • A. Grabowska, I. Jakubowska, W. Kraśniewska. Wykorzystanie turystycznych obiektów noclegowych w 2015 roku. GUS Warszawa 2016.
  • Departament Badań Społecznych i Warunków Życia. Baza noclegowa według stanu w dniu 31 lipca 2015r. i jej wykorzystanie w I półroczu 2015. GUS Warszawa 2015.Ten wpis czytano 1315 razy.
Nie ma za co:) właśnie te zdjęcia są takie sielskie, przypominają mi dzieciństwo. Dziękujemy za linki do tych nastrojowych zdjęć. Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Niedziela, 08 Maj 2016 16:28
Dziękuję za tak obszerny komentarz. Wszystko co zostało w nim zawarte można dostrzec na zdjęciach autorki zamieszczonych w artykule i nie tylko. Więcej zdjęć promujących wspaniały klimat polskiej wsi można znaleźć pod adresem:
https://www.instagram.com/siedlisko_oycowizna/

wszystkiego dobrego
grzegorz-rosiek - Niedziela, 08 Maj 2016 14:32
Wieś to doskonałe miejsce na rekreację, są i efekty estetyczne jak widok kwiatów, zieleni, śpiew ptaków, zapachy ziemi, trawy, kwiatów, liści, poopalać się na łące, poczuć wiatr i ciepło słońca na skórze. Pozbierać grzyby czy świeże owoce jak jagody, maliny, truskawki, porzeczki, agrest, jeżyny, poziomki. Poobserwować dzikie zwierzęta: ptaki, wiewiórki, można pospacerować, pobawić się z psami, kotami, jest gdzie biegać, jeździć na rolkach, rowerze, deskorolce, gdzie jest mały ruch samochodowy. Zależnie od rzeźby terenu można nawet powspinać się na pagórki. wieś daje dużo możliwości. Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Niedziela, 08 Maj 2016 11:11